Tanrıkent (Cidade de Deus) - İZLE

Tanrı Kent  Brezilya - Fransa ortak yapımı dramatik suç filmidir. Portekizce özgün adı Cidade de Deus olan film İngilizce konuşulan ülkelerde de Türkiye'de olduğu gibi özgün adının tam çevirisi olan City of God adıyla gösterilmiştir. Türkiye'de basılan videolarında Tanrı ve Kent kelimeleri ayrı yazılmıştır. Film 13 Nisan 2003'te 22. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde de gösterildi.

Yönetmenliğini Fernando Meirelles ve Kátia Lund'un birlikte yaptıkları filmin senaryosunu Paulo Lins'in 1997 tarihli aynı adlı romanından Bráulio Mantovani uyarlayıp yazmıştır. Romanın yazarı da uzun yıllar konunun geçtiği gettoda yaşamıştı ve roman gerçek olaylara dayanıyordu.

"Cidade de Deus", kent içindeki çirkin ve suç odağı gecekonduları sistematik bir şekilde kent dışına taşıma projesinin bir parçası olarak 1960'larda kente uzak bölgelerde Brezilya hükümeti eliyle kurulmuş gecekondu önleme yerleşkelerinden birinin, belki de en ünlüsünün
adıdır. Bu suç oranı yüksek tehlikeli mahalle Rio de Janeiro kentinin dışındadır. Film adını buradan almıştır. Filmin baş karakteri de kişiler değil bu mahallenin ta kendisidir. Filmin oyuncularından Leandro Firmino (Zé Pequeno) da dahil filmin oyuncularının çoğu bu mahallede büyümüşlerdi. Film tamamen amatör oyuncularla çekilmiştir.

Film bu mahallede yaşayan bir grup çocuğun 1960'lardan başlayarak sonraki 10-15 yıla yayılan uyuşturucu ve suçla örülü öyküsünü anlatır. Bu destansı suç filmi anlatım stili açısından da Goodfellas (Sıkı Dostlar) ve Trainspotting filmlerini anımsatır.

Moskova'daki özel gösteri hariç tutulursa ilk gösterimi Cannes Film Festivali'nde yapılan film "en iyi yönetmen", "en iyi görüntü", "en iyi senaryo" ve "en iyi kurgu" dallarında Oscar'a aday gösterildi, "en iyi kurgu" BAFTA ödülünün de aralarında olduğu 49 ödül kazandı, 25 ödüle de aday gösterildi. Tanrı Kent her zaman IMDb'nin en iyi 250 Film listesine girmekte ve sıralamada sürekli olarak üst sıralarda yer almaktadır.
* Alexandre Rodrigues ... Buscapé - "Roket" (Filmin anlatıcısı)
* Luis Otávio ... Buscapé Criança - "Roket"'in çocukluğu
* Jonathan Haagensen ... Cabeleira - "Kabarcık" "Acemi Üçlü Çetesi" nin lideri
* Renato de Souza ... Marreco - "Kaz" "Acemi Üçlü Çetesi" nin elemanı.
* Jefechander Suplino ... Alicate - "Makas" "Acemi Üçlü Çetesi" nin elemanı
* Douglas Silva ... Dadinho - "Li'l Dice"
* Leandro Firmino da Hora ... Zé Pequeno - "Li'l Zé"
* Phellipe Haagensen ... Bené - "Benny" ("Kabarcık"'ın kardeşi)
* Michel de Souza Gomes ... Bené Criança - "Benny"'nin çocukluğu
* Matheus Nachtergaele ... Sandro Cenoura - "Havuç"
* Seu Jorge ... Mané Galinha - Knockout Ned
* Alice Braga ... Angélica
* Emerson Gomes ... Barbantinho - Stringy
* Edson Oliveira ... Barbantinho Adulto - Daha yaşlı Stringy
* Roberta Rodrigues ... Berenice - Bernice
* Maurício Marques ... Cabeção - "Kavun kafa"
* Daniel Zettel ... Thiago - Tiago

Çalışmayan linkler için yorum kısımına uyarıda bulunmanızı önemle talep ederiz.