Çark - İZLE

Yönetmen : Muzaffer Hiçdurmaz
Senaryo : Haşmet Zeybek (Bekir Yıldız'ın bir öyküsünden)
Görüntü Yönetmeni : Erdoğan Ererez
Müzik : Cahit Berkay, Cem Karaca
Oyuncular : Tarık Akan, Müge Akyamaç, Savaş Yurttaş, Erol Demiröz, Oktay Sözbir, Günay Girik, İhsan Yüce, Muazzez Kurdoğlu, Bekir Yıldız, Haşmet Zeybek, Erdal Sümer, Hikmet Karagöz, Kenan Bal, Diler Saraç, Zehra Alptürk, Savaş Taner, Cezmi Baskın
Yapımevi (şirket) : Burak Film (Sungur Esen, İbrahim Mertoğlu)
Ödüller : Ankara 1. Film Şenliği'nde (1988), Cahit Berkay, "Herşeye Rağmen", "Çark", "Sis", ve "Sızı" (TV Filmi) filmlerindeki çalışmaları nedeniyle "en iyi müzikçi" ödülünü kazandı.

Dört fabrika işçisinin mücadele öyküsü. Bir cam fabrikasında çalışan dört arkadaş, emeklerinin karşılığını alamayınca patronla çatışmaya girerler. Ancak sonuç aleyhlerine gelişir ve kendilerini kapının dışında bulurlar. Bu kez dört emekçi bir tersanede iş bulurlar. Ne var ki, bu yeni işlerinde de başka bir sömürü düzeni ortaya çıkar. Patron tarafından "grev kırıcı" olarak kullanıldıklarını farkederler. Dört arkadaşın çalışma yaşamındaki son durakları Kazlıçeşme'deki deri atölyeleridir. Denetimsiz, son derece kötü ve sağlıksız bir düzende çalışmasını sürdüren işçilerden biri yaşamını yitirir. Bu iş kazası sonucunda dört emekçi arkadaş, işçileri bilinçlendirerek haklı oldukları grevi başlatırlar.
Çalışmayan linkler için yorum kısımına uyarıda bulunmanızı önemle talep ederiz.