Fairuz - DİNLE

Arap dünyasının önemli sanatçılarından biri olan Feyruz’un pek çok şarkısı, Erkin Koray, Ajda Pekkan, Kamuran Akkor gibi sanatçılar tarafından da Türkçe’ye çevrilerek seslendirildi.
Asıl adı Nouhad Haddad olan ancak Feyruz ismiyle tanınan Lübnanlı Sanatçı’nın aile kökleri Mardin’e dayanıyor. Mardinli Wadi Haddad ile Lübnanlı Maruni Liza Alboustani'nin ilk kızı olarak 21 Kasım 1935'te Jabal Alarz'da doğan Sanatçı’nın ailesi Maruni ve  Hıristiyan. Arapça'da Feyruz (firuze) turkuaz anlamına geliyor.
Müziğe okul korosunda başlayan Sanatçı, eski şarkı yazarı ve kompozitörlerden Mohamed Flayfel'in yardımıyla Lübnan Radyosu Korosu'na seçildi ve radyo yönetmeni Halim Elrumi aracılığıyla Assy Rahbani ve Mansour Rahbani kardeşlerle tanıştı.
Şarkı yazarı ve kompozitör olan Rahbani kardeşler, geleneksel Arap şarkılarını ve bazı Batı müziği eserlerini de yeniden düzenliyorlardı. Fairuz, bu tanışmanın ardından Rahbani kardeşlerin çalışmalarını yorumlamaya başladı. Sanatçı’nın ilk çalışmaları geleneksel bir şarkı olan "Elbint Elshalabia"nın (en popüler şarkılarından biridir) yeni bir düzenlemesi ile söz ve müziği Rahbani kardeşlere ait olan "Nehna Wel Amar Jiran"dır.
1955 'ün temmuzunda Assy Rahbani ile evlenen Sanatçı, kocası ile birlikte Beyrut'un kuzeyindeki Antelias 'a taşındı. Fairuz’un 1956 'da Ziad isimli bir oğlu oldu.


Fairuz'un Rahbani kardeşlerle çalışmaları Arap dünyasında büyük bir ünü yakalamasına yol açtı. Sanatçı Batı dünyasında da tanınmaya başladı. 1971 yılında Batı'da oldukça başarılı geçen bir turneye çıkan Fairuz, New York 'ta Carnegie Hall, Londra 'da Albert Hall ve Paris 'te Olimpia'da konserler verdi.
Rahbani kardeşlerin yazdığı birçok müzikalde de sahne almış olan Fairuz; Yusuf Şahin'in Bayya' al-Khawatim (Rings' Salesman), Henry Barakat'ın Safar Barlik (The Exile) ve Bint al-Haris (The Daughter of the Watchman) adlı sinema filmlerinde de rol almıştır.
Lübnan İç Savaşı (1975 - 1990) sırasında Lübnan'ı terk etmeyen ve ülkesinin birliği için mücadele eden Fairuz, müzik çalışmalarına devam ediyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder