The Turin Horse (A Torinói ló – Le cheval de Turin) - İZLE

IMDB Puanı: 8.4/10,
Tür: Dram, Psikolojik
Yönetmen: Béla Tarr, Ágnes Hranitzky
Senaryo: László Krasznahorkai, Béla Tarr
Oyuncular: János Derzsi, Erika Bók, Mihály Kormos
Süre: 2 saat 26dk
Sene 1889, ünlü Alman düşünür, filozof Nietzsche İtalya – Turin yolculuğu sırasında bir çiftliğe uğrar ve burada bulunan bir atın sahibi tarafından kırbaçlandığına şahit olarak göz yaşlarını tutamaz. Ata sarılarak onun acısını paylaştığı söylenen Nietzsche, bu olaydan sonra 10 yıl sürecek olan bir bitkisel hayat sürecine girer. Film ise bu hikayeden geri kalanlar üzerine kuruludur ve o kısımdan itibaren konu ele alınmaya başlanır.
Gerçekten böyle bir olayın olup olmadığı kesin olarak bilinmemekle birlikte, dünya düşünce tarihini derinden etkileyen Nietzsche’nin bu yaşadıklarından sonra bitkisel hayata girdiği söylenir. Film, tamamen dramatik ve psikolojik bir sanatsal yapımdan ibaret ve Nietzsche ile hiç bir ilgisi yok.. Sadece onun ardından kalan “at ve onun sahibi baba-kız”ın sefalet içindeki yaşamı irdeleniyor. Yönetmenin ise Nietzsche ile film arasında kurduğu bağ şu şekilde:
“Nietzsche’ye ne olduğunu herkes biliyor; biz asıl at’a ve sahiplerine ne olduğunu merak ediyoruz”
Film oldukça durağan, birbirini tekrar eden siyah-beyaz sahnelerden oluşmaktadır. Ancak her sahnenin içinde çözüme yönelik bir derinlik mevcut. Bu ağır yapım 2.000′e yakın kişi tarafından oylanarak 8.4 gibi muazzam bir puanla karşımıza çıkıyor. Bu yapımı Babilkulesi olarak sizlere sunuyoruz. Film için sizlerin de değerli görüşlerinizi mutlaka beklemekteyiz. İyi seyirler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder